101 vrsta štedilnikov – katerega izbrati?

Na plin ali elektriko? Indukcija, da ali ne? Morda vsega po malem? Uf, težka odločitev, ko kupujemo štedilnik. Danes je na trgu malo morje vrst štedilnikov in s tem tudi proizvajalcev in prodajalcev. Začnimo na začetku. Kakšne želje imate in nato kakšne možnosti za uresničitev? Vse je odvisno od vaših potreb, prostorskih omejitev in denarnih zmožnosti. No, slednje se da precej uskladiti z vašimi željami, saj obstajajo proizvajalci, ki za nižjo ceno izdelajo štedilnik, s podobnimi funkcijami, kot tisti, ki imajo lahko vrtoglave cene.

Na spletu lahko še pred vstopom v fizično trgovino preverite ponudbo in si izdelate selekcijo tistih, ki so vam najbolj všeč. Svetujemo, da si finančno začrtate od katerega do katerega zneska ste pripravljeni izbirati. Da, tudi spodnja meja je pomembna. Priporočljivo je, da tistih, najcenejših štedilnikov, ne kupujete, saj se pogosto izkažejo za nekvalitetne. Pozanimajte se tudi o dolžini garancije, ki vam jo proizvajalec zagotavlja ob nakupu štedilnika. Podjetje Gorenje ima denimo 5 let garancije na gospodinjske aparate, kar se po mojem mnenju izplača. Pa še slovensko podjetje je, kar pomeni, da podpiramo domače gospodarstvo.

Kaj pa izbira plošč na štedilniku? Dobro je, da za mnenje vprašate koga, ki ima take vrste plošč, kot ste si jih zamisli vi. Vredno je premisliti, saj boste štedilnika načeloma ne boste menjali na vsakih nekaj let. Pojavljajo se tako skeptiki plinskih kot tudi indukcijskih štedilnikov. Pri vseh vrstah lahko pride do nevarnosti, vendar pa je kljub temu potrebnega nekaj zaupanja. Pojavljajo se tudi prepričanja, da je indukcija škodljiva nosečnicam. O tem se je priporočljivo pozanimati pred nakupom oz. se v času nosečnosti indukciji izogibati.