Himalajska sol je čista in bogata z minerali

Sol je bila nekoč tako cenjena začimba, da so z njo trgovali skorajda tako kot z zlatom, kar Slovenci dobro vemo zaradi zgodbe o Martinu Krpanu. Prav tako je zanimiv podatek, da so denarju pri nas včasih rekli soldi – tudi to izbira iz tega, da je bila osnova za njihovo vrednost prav sol.
Sol je danes povsem običajna začimba ter na voljo vsakomur, vendar je treba vedeti, da je povsem navadna, poceni sol, pri kateri pogosto ne poznamo niti njenega izvora, pogosto nekakovostna. Za morsko sol nas pogosto niti ne zanima, od kod prihaja, saj ne razmišljamo o tem, kaj njen izvor dejansko pomeni. Če se nekoliko poglobimo, pa hitro ugotovimo, da se lahko sol pridobiva na klasičen način, torej v starih solinah, ali s hitro pridelavo v industrijskih postopkih. Še bolj pa nas mora zaskrbeti dejstvo, da so oceani marsikje izjemno onesnaženi, kar pomeni, da je onesnažena tudi sol, ki jo iz njih pridobivajo. In ob misli na to, da bi s soljo zaužili morda tudi težke kovine, nas zagotovo kar zmrazi.

Himalajska sol zagotavlja neoporečnost

Kljub temu, da naj bi bila sol v osnovi natrijev klorid, so v njej še mnoge druge snovi. Pri morski soli velja predvsem pomisliti na tiste, ki so posledica onesnaženja ter zato zdravju škodljive. Kamena sol je v tem pogledu boljša, saj jo pridobivajo globoko pod zemljo, kjer je bila zaščitena pred okoljskimi vplivi. Tudi kamena sol pa je lahko precej različna glede na kraj pridobivanja in glede na postopke, s katerimi jo pridobivajo. Tako je lahko na videz snežno bela, skoraj tako kot morska, nekoliko bolj sivo ali rumeno obarvana zaradi primesi drugih kristalov, ali pa tudi bolj pisana in z oranžnimi zrnci, kakršna je himalajska sol. Zakaj je ta tako močno obarvana? Zato, ker je ne sestavlja zgolj natrijev klorid, temveč so prisotni še mnogi drugi minerali, ki so nujno pomembni za dobro zdravje telesa.
Himalajska sol se je izoblikovala že pred več kot 250 milijoni let in nato pod površjem čakala na njeno odkritje. Ker izvira iz pradavnine, ob svojem nastanku ni bila izpostavljena onesnaženju, pa tudi sedaj je še vedno na varnem, globoko pod zemljo. Da se njene lastnosti ne bi poslabšale, se pri njenem izkopavanju še vedno uporablja tradicionalne metode. Zaradi vsega tega velja himalajska sol za najbolj čisto in najbolj zdravo obliko soli, ki dejansko sploh ni več začimba, ampak že skoraj prehranski dodatek. Ker vsebuje toliko različnih mineralov, nujnih za najrazličnejše procese v našem telesu, je njeno uživanje še kako priporočljivo – uporabljati jo velja tako za običajno soljenje jedi kot v primeru, da imamo težave z zdravjem in moramo obilneje poskrbeti za vnos mineralov. Koristnih mineralov pa ob današnji prehrani, ki je z zdravimi hranilnimi snovmi pogosto precej siromašna, zagotovo ni nikoli preveč.
Priporočamo vam torej, da himalajska sol zamenja vašo klasično kuhinjsko sol brez znanega porekla, še posebej pa v primeru, če imate doma tudi izbirčne jedce, ki bi jim mineralov zaradi premajhnega uživanja zelenjave in drugih zdravih živil utegnilo primanjkovati.