Kako odpraviti šumenje v glavi oziroma piskanje v ušesih?

Se še spomnite nekdanjega ameriškega predsednika Ronalda Reagana, priznanega nemškega skladatelja Beethovna ali pa so vam bolj blizu glasbena imena, kot so Ozzy, Bob Dylan in Eric Clapton? Pa veste kaj imajo skupnega? To je le nekaj svetovno znanih osebnosti, ki so ali še vedno trpijo za boleznijo neprestanega šumenja v ušesih. Bolezen, za katero trpi približno 20 % populacije in se običajno pojavi po štiridesetem letu starosti. Mednje sodijo tudi gluhonemi.

Kazalo tega prispevka:

  1. Vzroki za zvonjenje v glavi
  2. Zdravljenje šumenja v glavi
  3. Domača zdravila

vzroki šumenja v glavi

Se tudi sami soočate z nadležnim šumenjem, piskanjem ali brenčanjem v glavi ali ušesih? Za tovrstno težavo obstaja strokovni izraz, ki se mu reče tinitus. Tovrstno šumenje v glavi se običajno pojavi brez jasnega vzroka, obstajajo pa določeni dejavniki, ki lahko pripomorejo k nastanku tinitusa. Vzroki za tinitus so lahko določene vrste bolezni, uživanje specifičnih zdravil, tudi pretekle poškodbe glave ali organske poškodbe (npr. vnetje). Tinitus predstavlja zvoke, ki ne prihajajo od zunaj, temveč izvirajo iz nas in jih slišimo samo mi sami. Zvoki se pojavijo v obliki šumenja, brnenja, piskanja ali žvižganja v levem ali desnem ušesu, lahko tudi v obeh. Lahko ga zaznamo tudi v obliki večjega števila šumov hkrati. Oblika tinitusa variira od posameznika do posameznika, prav tako tudi frekvenca šumenja v ušesih. Ne glede na njegovo obliko velja, da je zdravljenje potrebno čim prej, ob prvih znakih nastanka bolezni.

V nekaterih primerih se dogaja, da šumenje v ušesih spremlja tudi vrtoglavica, vendar je to bolj izjema kot pravilo. Velikokrat pa se zgodi, da pacient posledično trpi za duševno stisko. Moteče piskanje v glavi lahko vodi tudi do kasnejših psihičnih motenj, kot sta stres ali depresija, zato je pomembno, da posameznik ne podcenjuje pojava bolezni. Neinformiranost lahko povzroči še večje psihične bolečine. Precej lažje lahko posameznik sprejme bolezen, če se pred tem seznani, kaj so vzroki za nastanek tinitusa, kaj pomeni in katere so metode zdravljenja zvonjenja v ušesih. Vse to vam predstavljamo v nadaljevanju.

Vzroki za zvonenje v glavi

Vzrok za nastanek tinitusa običajno ostane neznan, saj k njegovemu razvoju prispevajo številni različni dejavniki. Tinitus se lahko razvije kot posledica poškodbe slušnih celic, do katerih lahko pride zaradi izpostavljenosti hrupnemu okolju na delovnem mestu, ali neprimerne glasnosti poslušanja glasbe. Prav tako do okvare lahko privede izpostavljenost enkratnemu glasnemu poku.

Med najpogostejše vzroke tinitusa sodi postopna izguba sluha zaradi staranja, izpostavljenost glasnemu okolju, prekomerno kopičenje ušesnega masla ali spremembe ušesnih kosti. Razlog so lahko tudi nekatere vrste bolezni, ki vam jih predstavljamo spodaj:

  • bolezni srca in obtoka,
  • bolezni v predelu zob ali čeljustnega sklepa,
  • presnovne motnje,
  • bolezni osrednjega živčnega sistema,
  • hormonske motnje,
  • bolezni ledvic.

Po preteklih statistikah so primarni faktorji, ki povečujejo možnost nastanka bolezni nenehnega brnenja v ušesih, naslednji:

  • Izpostavljenost glasnemu zvoku: Dolgotrajna izpostavljenost glasnemu in hrupnemu okolju, lahko privede do poškodb senzornih lasnih celic, ki prenašajo zvok v možgane. Usodna je lahko tudi izpostavljenost enkratnemu glasnemu poku, ki poškoduje sluh.
  • Starost: S staranjem se število delovnih živčnih vlaken zmanjšuje, kar lahko povzroči težave s sluhom in posledično privede do neprijetnega piskanja v ušesih.  Pri otrocih ali mladini se tinitus pojavi zelo redko. Največkrat je pri mlajših generacijah, povod za razvoj bolezni, preglasno poslušanje glasbe.
  • Spol: Moški so bolj nagnjeni k razvoju tinitusa, kot ženske.
  • Kajenje: Prekomerno kajenje je prav tako lahko vzrok za nadležno brnenje v ušesih.
  • Kardiovaskularne bolezni: Sem sodijo bolezni krvnih žil, kot sta ateroskleroza ali visok krvni pritisk.

Iz tega sledijo preventivni ukrepi, ki znižujejo tveganje za razvoj tinitusa. Uporabljajte zaščitne slušalke, izogibajte se glasni glasbi ter poskrbite za svoje zdravje.

Zdravljenje šumenja v glavi

V osnovi se tinitus deli subjektiven in objektiven tinitus. Subjektiven tinitus je najpogostejša oblika, ki ga ponavadi povzročijo težave v zunanjem, srednjem ali notranjem ušesu. Medtem pa redkejšo obliko objektivnega tinitusa povzroči problem krvnih žil, stanje srednjega ušesa ali mišični krči. Pri obliki  objektivnega tinitusa obstaja možnost, da pacient niti ne občuti šumenja v ušesih, zazna pa ga zdravnik med pregledom slušnega sistema. V primeru, da ga zazna tudi bolnik, je to običajno zvok, ki spominja na utripanje srca.

 obisk osebnega zdravnika

Ko se šumenje v ušesih pojavi prvič, počakajte dan ali dva, in če brnenje ne poneha, je zaželeno poiskati zdravniško pomoč. Zdravljenje tinitusa lahko poteka v različnih oblikah, vendar popolno ozdravljenje ni zagotovljeno. Zdravljenje pogosto zajema tudi psihoterapevtsko pomoč, ki pacientu pomaga obvladovati težave lastnega zvonjenja v glavi in ga nauči preusmerjati pozornost na zvoke iz okolice. Pri obisku zdravnika pričakujte, da vas bo po začetnem pregledu, poslal na laboratorijsko testiranje krvi ter opravil slušno testiranje. Zdravljenje lahko poteka s klasično ali alternativno medicino. Vse več ljudi pa se v zadnjih nekaj letih celo raje poslužuje alternativnega načina zdravljenja.

Kljub temu ostajajo tehnike, s katerimi lahko omilimo šumenje v ušesih. Vsakdo pa bo primoran preizkusiti nekaj tehnik, preden bo našel sebi pravo. Poskusite lahko z:

  • Slušnim aparatom, v primeru, da imate težave s sluhom.
  • Z zamenjavo predpisanih zdravil po posvetu z zdravnikom.
  • Namenite več časa počitku ter se izogibajte stresu.
  • Zmanjšate uživanje alkohola ali količino kajenja.

V primeru, da se šumenje v glavi pojavi sočasno z izgubo sluha ali naglušnostjo, govorimo o nenadni (akutni) naglušnosti. Zdravljenje se v 70 % izkaže za uspešno, če je bolnik ukrepal že v začetni fazi bolezni. Z zdravljenjem tovrstnih bolezni se v večji meri ukvarja otorinolaringolog, ki vam bo opravil pregled sluhovoda. Zdravljenje običajno poteka z uporabo zdravil, ki spodbujajo obtok krvi, ter s spiranjem z uporabo fiziološke raztopine, ki prispeva k obnovi in oživljanju nežnih slušnih celic v notranjem ušesu.

Ko šumenje v ušesih neprenehoma traja nekaj tednov, govorimo o kroničnem tinitusu. Pri razvoju tovrstne bolezni obstaja malo možnosti za popolno ozdravitev. To pa ne pomeni, da bolnik ni zmožen normalno nadaljevati in živeti polnega življenja. Večina takih bolnikov se je naučila živeti s kroničnim tinitusom in ga komajda zaznajo, saj svojo pozornost preusmerijo na druge zvoke iz okolice.

Domača zdravila

V primeru, da tudi vas prizadene nezaželeno šumenje v glavi, obstajajo načini, kako si lahko pomagate sami in pripomorete k zmanjšanju intenzitete piskanja v ušesih. Vprašajte se, katere so slabe navade v vašem življenjskem slogu ter jih poskusite odpraviti. Vsekakor pa je zaželeno poiskati terapevtsko pomoč, katere uspešnost bo temeljila na vas. Namen terapije je posameznika naučiti kako sprejeti zvoke tinitusa ali nadležno šumenje v ušesih kot naravne in ne kot moteč dejavnik ter okrepiti mentalno zdravje.

Izogibajte se hrupnemu okolju in stresnim situacijam, omejite uživanje alkohola ali cigaret ter opravite pogovor z zdravnikov, v primeru, da redno uživate zdravila. Pomaga tudi meditacija, telesna aktivnost ter izogibanje popolni tišini, saj tako lažje ignoriramo moteče brnenje. S tako imenovano zvočno terapijo posameznik lažje prevara svoje zaznavanje do šumenja v glavi. V zvočno terapijo sodi nežna glasbena podlaga ali specializirane avdio slušne naprave. Glasbena podlaga temelji na lastnih preferencah, vendar mora biti umirjena in ne preglasna.

Kaj je torej pomembno? Da ukrepate hitro, sami pri sebi raziščete, kaj je možen vzrok tinitusa ter se s pomočjo zdravljenja in terapije naučite sprejeti in izolirati svoj um od neželenega šumenja v ušesih.