Kettlebell ni povsem običajna utež

Pravzaprav o tem, da kettlebell ni enako kot klasična utež, ni potrebno veliko razlagati – razlika je očitna že na videz. Medtem, ko klasično ročko sestavlja palica, na kateri so na obeh straneh uteži, je kettlebell videti kot nekakšna žoga z ročajem. Oziroma – če izhajamo iz imena: ima obliko zvonca ter ročaj kot čajnik. Zakaj je potrebna takšna oblika? Zato, da je glavni del mase dejansko pod samim ročajem in pri dvigu torej pod zapestjem, ne pa na vsaki strani zapestja, kar pri vajah z zamahom zmanjša tudi neželeno rotacijo v zapestju.

Najpogostejše vaje
Povsem enostavna vaja je zamah iz počepa. Stopala postavimo v širino bokov, utež primemo z obema dlanema in rahlo počepnemo. Začetna pozicija uteži je v iztegnjenih rokah pod zadnjico (torej sežemo z rokama med noge), nato pa jo dvignemo v predročenje (v višino ramen) in pri tem vstanemo iz počepa.
Enako pričnemo drugo vajo. Rahlo počepnemo in pri tem držimo kettlebell v pokrčeni roki (v komolcu) pri prsih, ko se dvignemo iz počepa pa utež sunemo naravnost navzgor in roko iztegnemo.
V tretji vaji lahko dvigovanje uteži kombiniramo z izpadnim korakom. Stojimo vzravnano z rahlo razkoračenimi stopali, kettlebell enako kot pri prejšnji vaji držimo ob prsih, vendar z obema rokama. Z nogo stopimo naprej v izpadni korak, pri tem pa tudi trup obrnemo proti nogi in utež prenesemo do boka noge, s katero smo stopili naprej.
Izvajamo lahko tudi bolj povezane vaje. Stojimo v rahlem razkoraku in utež z obema rokama držimo pri prsih. Obrnemo jo tako, da je ročaj spodaj in glavni del uteži zgoraj. Nato utež premaknemo na stran, za glavo in preko druge strani ponovno predse – tako z njo dejansko krožimo okoli glave.

Pestrost vaj
Kettlebell uteži omogočajo izvajanje vaj tudi leže ali čepe (na obeh nogah ali z eno iztegnjeno predse). Te vaje se seveda priporočajo nekoliko bolj izurjenim, saj je možnost poškodbe večja.