Merjenje teže čebeljih kolonij s tehtnico

Čebelarstvo je poklic, ki je tesno povezan s skoraj vsako človeško civilizacijo. Obstaja že tisoče let, saj so čebele izredno pomembne za uspešno pridelovanje hrane. Ena izmed velikih težav, ki je pestila čebelarje že od vsega začetka, je nezmožnost meritve natančne teže kolonij čebel. Teža pove veliko o zdravju naših čebel, njihove produktivnosti, možnem pomankanju zalog nektarja ipd. Meritev natančne teže pa nam dandanes omogoča čebelarska tehtnica, ki vsebuje izredno občutljive merilce in drugo tehnologijo, ki nam omogoča povezavo s pametnimi napravami.

Zagotovimo čebelam dovolj hrane za prezimitev

Dejstvo je, da so čebele izredno delovne živali. Skozi svoje življenje, ki traja do 6 tednov, neprestano oprašujejo rastline in nabirajo med. To je izredno naporno delo, saj je potrebnih približno 2 milijona čebel, da ustvarijo 1/3 čajne žličke medu. Sam med pa shranjujejo za svoje potrebe. Posebej pomembno je, da ga imajo dovolj skozi zimsko obdobje. Odpiranje panja je lahko velikokrat dokaj nevarno, saj močno vznemirimo čebele. Veliko lažje je, če pridobimo natančne podatke o teži panja s čebelarsko tehtnico, ki ne vznemirja čebel. Tako jim ob pomankanju hrane lahko dotočimo sirup, da zagotovimo njihovo preživetje v zimskem času.

Tehtnica omogoča zgodnjo zaznavo čebeljega ropa

Čebelji rop se lahko zgodi vsakemu čebelarju. To je izredno škodljiv dogodek za naše kolonije, saj jih lahko močno poškoduje ali celo uniči. Pri poteku čebeljega ropa se teža panja lahko hitro spremeni. To pa nakazuje na možen potek ropa, ki ga je možno zaznati s spremljanjem podatkov čebelarske tehtnice. V tem primeru lahko hitro preprečimo vstop v panj, postavimo čebelji koridor ali uberemo drugo taktiko ubranitve napada. S tem zmanjšamo škodo, ki jo povzročijo sovražne čebele in preprečimo osam, da bi se okoristile z nektarjem oslabljenega panja.

Čebelje kolonije, slikane od blizu v panju.

Moderne tehnologije v čebelarski tehtnici

Moderne čebelarske tehtnice so opremljene z raznovrstno tehnologijo, ki omogoča univerzalno povezljivost s pametnimi napravami. Tako je možno samo tehtnico povezati v domače omrežje preko povezave Wi-Fi. Tako je možno preko računalnika ali pametnega telefona spremljati težo kolonij v realnem času. Obenem pa si bomo lahko ogledali podatke o teži panja za vsako posamezno obdobje. S tem bomo dobili vpogled v najbolj uspešne in manj uspešne kolonije. Vse to pa nam bo omogočilo, da optimiziramo življenjske pogoje manj uspešnim kolonijam in uberemo potrebne spremembe, ki bodo omogočile večjo pridelavo meda.

Če pa imamo čebele na mestu, kjer ni možen dostop do spleta, pa določene čebelarske tehtnice podpirajo mobilno omrežje. Do tega dostopimo z vstavitvijo SIM kartice v samo tehtnico. Ta pa se preko mobilnega omrežja lahko poveže z našim računalnikom, tablico, pametnim telefonom ipd.