Povečana prostata ni razlog za preplah ampak za trezen ukrep

Povečana prostata se z zdravniškim izrazom označuje tudi kot benigna hiperplazija prostate. Benignost pomeni, da ne gre za rakavo obolenje, zaradi česar rast žleze ne predstavlja nevarnosti na tem področju. Seveda pa povzroča težave na drugih področjih. Najbolj pogoste težave, ki jih povzroča povečana prostata so težave z uriniranjem. Moški imajo probleme z zadrževanjem urina, s pričetkom uriniranja, z motenjem med uriniranjem, lahko jih med izločanjem peče ali skeli itn.
S tem, ko prostata z leti raste, prične pritiskati na sečnico in jo zožuje. Sprva se mehur temu prilagodi, vendar s časom postane curek med uriniranjem čedalje tanjši in slabotnejši. Poleg tega pa povečana prostata draži steno mehurja, kar lahko povzroča nekontrolirano vtekanje urina zlasti med spanjem. S časom pa se ta težava prične pojavljati tudi podnevi. S časom postane stena mehurja čedalje bolj slabotna, zaradi česar moški ne more iz mehurja iztisniti celotnega urina. Zaradi tega je tako pomembno, da se povečana prostata zdravi. Urin prične zastajati v mehurju, nato v sečevodih in v ledvicah, kar povzroči tudi njihovo okvaro.
Prav zaradi tega je obisk zdravnika tako pomemben. Veliko moških s tem odlaša, ker imajo zadržke nad načinom pregleda, vendar pa je to le slab izgovor za to, da ne poskrbimo za svoje zdravje. Vsak moški naj bi s prehodom v zrelejše obdobje pričel kontrolirati stanje svoje prostate, saj zgodnje reševanje težav lahko omili potek rasti. Povečana prostata lahko postane huda ovira v življenju moškega, ovira ga ne le med spanjem, ampak tudi med delom in med drugimi življenjskimi aktivnostmi, zato odlašanje ni pametno.