Skiroji so odlična igrača za učenje ravnotežja

Včasih so se otroci najprej vozili s triciklom, nato z otroškim kolesom s pomožnimi kolesci, nazadnje pa so se naučili samostojne vožnje. Dane je drugače. Vse več je otrok, ki se vozijo s tako imenovanimi poganjalci, še pred tem pa mnogi po dvorišču dirjajo s skiroji.

Zakaj so skiroji boljši od triciklov?

Tricikel je v resnici pripomoček, ki ne naredi veliko za otrokovo gibanje. Otrok na triciklu sedi na velikem sedežu in ni mu potrebno paziti na ravnotežje, kar je precej slabo za njegov razvoj. Na triciklu mu ni potrebno imeti napetih mišic trupa, temveč je lahko na sedežu skorajda »zleknjen«, mišice trupa pa nimajo prav nobenega dela. To je slabo tudi za razvoj hrbtenice, zato veliko pediatrov pričenja tricikle odsvetovati – tako kot so pred desetletjem ali dvema starše pričeli poučevati o slabostih uporabe hojice, ki ravno tako ne naredi nič dobrega za to, da bi otrok hitreje shodil, temveč mu predvsem podpira lenobo in tako privede do tega, da shodi še kasneje.
Kakor koli, tricikel je lahko delno sprejemljiv le, če otrok vsaj na njegove pedale pritiska sam. Pa tudi temu ni tako – večinoma otroke na triciklih s pomočjo palice za potiskanje vozijo otroci. Tricikel je tako zgolj »rezervni načrt« za primer, če bi se otrok na sprehodu nenadoma odločil, da noče več hoditi, starši pa nimajo želje, da bi ga nosili.
Skiroji (chebeltza.com) pa zagotovo ne podpirajo lenobe. Za začetek je potrebno na skiroju stati, torej se krepijo in razvijajo mišice celotnega telesa. Ko otrok skiro poganja z nogo, mora paziti na usklajeno gibanje ter hkrati še loviti ravnotežje – tako kot je potrebno na kolesu loviti ravnotežje in poganjati pedala. In nič ni hudega, če otrok na začetku uporablja skiro, ki ima tri kolesa, da je bolj stabilen, saj to še vedno ne pomeni, da lahko popusti v telesni drži, ker bo skiro stal tako kot tricikel – ni res.
Skiroji torej veliko bolje skrbijo za otrokov razvoj, kot pa tricikli, in z njimi se otrok hitro nauči ravnotežja. Nenazadnje se s skiroji v vrtcu poskušajo voziti tudi enoletniki, med dvoletniki pa zagotovo ni več nikogar, ki se ne bi pogumno lotil vožnje. In triletniki? Ja, ti že dirjajo na vse strani.

So boljši skiroji ali poganjalci?

Ali boste otroka opremili s kolesom ali skirojem, je vaša odločitev. Pri najmlajših je včasih težko najti primerno majhnega poganjalca, zato se vožnja s tem lahko prične nekoliko kasneje kot s skirojem. Vsekakor pa velja, da oboje pomaga otroku pridobiti občutek za ravnotežje in mu tako pomaga, da se lahko prične čim hitreje voziti tudi s kolesom. Pravzaprav samo, če hoče – marsikateri otrok je nad skiroji tako navdušen, da se še kot najstnik na krajšo pot raje odpravi s skirojem, ne pa kolesom.